Колко дълго живеят котките

К отките отдавна са спечелили сърцата на хората със своята загадъчна природа, игрив характер и неустоимо мъркане. За радост на милиони собственици по света, тези пухкави спътници обикновено се радват на сравнително дълъг живот, особено когато са обгрижвани правилно. Средната продължителност на живота на домашна котка е около 15 години, но не е рядкост някои представители на вида да достигнат дори до 18–20 години, а понякога и повече. Това означава, че котката не е просто временен домашен любимец, а може да бъде истински дългогодишен член на семейството.
Но какво определя колко дълго ще живее една котка? Дали става дума само за генетика, или начинът на живот, храненето и медицинските грижи също играят съществена роля? В следващите редове ще разгледаме основните фактори, които влияят върху дълголетието на нашите мъркащи приятели, и ще научим какво можем да направим, за да удължим техния живот и да им осигурим повече години на щастие и здраве.
Породи котки, които живеят по-дълго
Въпреки че е невъзможно да се предвиди колко дълъг е би бил животът на което и да е живо същество, известно е, че някои породи са предразположени да живеят по-дълго от други.
Сред породите, които често надживяват средната продължителност и достигат дори до 20 години са Сиамска, Бурманска, Савана, Рагдол и други.
Dogsandcats.bg
Както чистокръвните, така и домашните смесени породи котки имат потенциал да надхвърлят средната продължителност на живота и да ви пакостят дълго време.
Правилното хранене и грижи са от съществено значение

Както е важно за нас, хората, да се храним балансирано и правилно, по същия начин това е от изключително значение за домашните любимци. Котките се хранят предимно с месо, така че това е нещото, което следва да консумират.
Когато мяукащият ви приятел стане малко по-възрастен, трябва да имате предвид, че ще му е трудно да усвоява големи количества въглехидрати, които се съдържат повече в сухата храна. За да бъде мъркащият ви приятел здрав, може би е добре да увеличите приема на мокра храна, тъй като тя съдържа много голямо количество протеини и леко да намалите порциите суха храна.
В допълнение, за да живеят дълго и здраво, мъркащите приятели трябва да приемат допълнителни съставки, които се съдържат в котешката храна, като например таурин и някои други аминокиселини.
Освен храненето, профилактичните прегледи при ветеринар и грижата за мъркащия приятел са от съществено значение. Редовното ваксиниране и обезпаразитяване са също задължителни.
За съжаление, някои мъркащи представители генетично не са предразположени да живеят твърде дълго, а други пък могат да имат слаба имунна система или да се разболеят от нещо, което трудно би им позволило да се радват на твърде дълъг живот.
Ограничаване излизането навън
Някои мъркащи представители са прекрасни домашни любимци, други обичат да живеят на открито, за трети - можем да кажем, че са „смесени”.

Мъркащите животни, които живеят само на закрито са по-защитени от събратята си, които често скитат навън.
Ако живеете в къща и оставяте мяукащия си приятел редовно да се скита навън, имайте предвид, че така е изложен на множество рискове - превозни средства, други животни, отравяне, паразити и безброй други неприятности.
Няма нищо лошо в това домашната ви котка да излиза навън, но имайте предвид, че е по-безопасно да я разхождате на каишка или да подсигурите двора си така, че да не може да излиза и да се скита из квартала наоколо.
Значение на физическата активност и умствената стимулация

Физическата активност и умствената стимулация са ключови за дългия и здравословен живот на котката. Редовните игри и упражнения помагат за поддържане на здравословно тегло, предпазват от затлъстяване и свързаните с него заболявания като диабет и сърдечни проблеми.
Особено важно е да осигурите разнообразни играчки и съоръжения за катерене, особено ако котката живее основно на закрито, където няма естествени възможности за лов и движение. Умствената стимулация чрез игра и интерактивни занимания предотвратява скуката и нежеланото поведение, като драскане по мебели или агресия.
Недостатъчната активност може да доведе до наддаване на тегло, понижена жизненост и промени в поведението, което е сигнал, че котката има нужда от повече физическо и умствено натоварване. Затова е добре да отделяте време всеки ден за игра и упражнения с вашия любимец.
Тази комбинация от физическа и умствена активност подпомага не само здравето на котката, но и нейното психическо благополучие, което е важен фактор за по-дълъг живот.
Ранна диагностика и превантивни грижи

Редовните ветеринарни прегледи позволяват да се открият здравословни проблеми още в начална фаза, често преди да се появят видими симптоми, тъй като котките са склонни да прикриват дискомфорта си.
По време на прегледите ветеринарят оценява общото състояние на котката – очи, уши, зъби, кожа, сърце, бели дробове, стави и поведение. При необходимост се назначават допълнителни изследвания като кръвни тестове, урина и ехографски прегледи, които помагат за ранна диагностика на заболявания като бъбречна недостатъчност, сърдечни проблеми, инфекции и паразити.
Особено внимание се обръща на заболявания, които са често срещани при котките, като хронична бъбречна недостатъчност, проблеми с пикочните пътища, дентални заболявания и паразитни инфекции. Ранното откриване и лечение на тези състояния значително подобрява качеството и продължителността на живота на котката.
Превантивните грижи включват редовно ваксиниране, обезпаразитяване, поддържане на здравословно тегло, балансирано хранене и грижа за зъбите. Генетичното тестване също може да помогне за идентифициране на рискови заболявания, особено при чистокръвни породи.
В домашни условия е полезно да следите теглото на котката, апетита, поведението и състоянието на кожата и козината, за да забележите навреме евентуални промени и да потърсите ветеринарна помощ.
Инвестирането в редовни прегледи и превантивни грижи не само спестява средства в дългосрочен план, но и осигурява по-здравословен и щастлив живот на вашия любимец. Колко често да водите котката си на ветеринар може да прочетете тук.
Рекорд за най-старата котка в света

Един любопитен факт - най-старият гальовен домашен любимец, който е записан в рекордите на Гинес се казва Crème Puff и е живяла 38 години и три дни. Родена е през август 1967г и умира също през август 2005г.
Никой не знае как този пакостник е успял да доживее почти 40 години, но може би генетика, любов и пълноценно хранене са били ключови фактори.
Макар и да не можем да имаме пълен контрол върху живота на нашата котка, можем да направим всичко възможно да ѝ осигурим безопасна среда с много любов, за да можем да увеличим шансовете ѝ за по-дълъг живот.
Вижте още:
12 породи котки, които обичат разходките навън